Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Nasıl Sağlanır?

Enerji kaynakları arasında son zamanlarda yükselişe geçen ve talep gören güneş enerjisi elektrik üretimi başta olmak üzere sağladığı birçok avantajla özellikle global çaptaki firmaların ilgi odağı haline geldi.

Avantajlarından ve elektrik üretiminden bahsetmeden önce güneş enerjisinin ne olduğunu hatırlayalım.

Güneş Enerjisi Nedir?

Güneş enerjisi, gelişen özel teknolojiler aracılığıyla, güneş enerjisinin elektrik enerjisine dönüşmesi demektir. Bu teknolojiler arasında genellikle fotovoltaik, güneş termal enerjisi, güneş enerji santralleri ve yapay fotosentez vardır.

Dünyadaki tüm yenilenebilir enerji kaynaklarının başında gelir. Güneş ışınlarının yaydığı enerjiyi dönüştürmek adına geliştirilen güneş enerji sistemleri sayesinde verimli ve yenilenebilir enerji üretimi sağlanmaktadır.

Güneş Enerjisinin 5 Avantajı

Doğal ve sınırsız bir kaynak olması başta olmak üzere güneş enerjisinin sağladığı birçok avantaj vardır.

Bu avantajları sıralayacak olursak:

1- Çevre dostu ve kolayca ulaşılabilen bir enerji kaynağıdır.

Çevreye herhangi bir zarar olmayan güneş enerjisi, yenilenebilir olmasının yanında aynı zamanda %100 temizdir. Elektrik üretimi için kömür veya petrol gibi atmosfere zarar verecek maddelere gerek duymaz. Kolayca ulaşılabilir ve sınırsız bir enerji kaynağıdır.

2- Kurulumundan itibaren maliyetsiz enerji kaynağıdır.

Tek maliyeti kurulumu ve bakımı olduğundan dolayı ilerleyen süreçlerde herhangi bir ekstra maliyet gerektirmez. Güneş enerji sistemleri sayesinde, elektrik üretimi güneşten direkt olarak sağlanır ve bu sayede enerji üretimi ücretsizdir.

3- Dünyanın her yerinde kullanılabilir.

Tek kaynağı güneş olduğu için dünya genelinde her yerde kullanıma uygundur. Bu sebeple özellikle global çaptaki şirketlerin çoğu güneş enerjisi kullanmaya başlamıştır.

4- Tükenmeyen bir enerji kaynağıdır.

Sınırsız bir doğal kaynak olan güneşten yararlanmak için kurulan sistemler, fosil yakıtlara kıyasla daha düşük maliyetlidir. Aynı zamanda tükenmeyen sınırsız olma özelliği sayesinde kurulduktan sonra büyük avantaj sağlar.

5- Yüksek teknolojinin gelişmesine imkân sağlar.

Güneş enerji sistemleri her geçen gün gelişen teknolojiyle daha fonksiyonel ve yaygın hale geliyor. Sınırsız bir kaynak olan güneşten ne kadar verim alınabileceğine yönelik bilimsel çalışmalar her geçen gün artıyor.

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Nasıl Sağlanır?

GES (Güneş enerji sistemleri) teknolojileri genel olarak termal ve fotovoltaik olmak üzere iki kategoride gelişim göstermiştir.

Yaygın olarak kullanılan fotovoltaik piller; güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmeye yarayan araçlardır. Yarı iletken olan bu piller, yüzeye düşen güneş ışınlarından enerji gerilimi oluşturur ve güneş ışınlarını elektrik enerjisine dönüştürür.

Fotovoltaik piller, bulunduğu zemine göre seri veya paralel olarak yerleştirilirler. Panele gelen güneş ışığı, pilin uçlarında gerilim oluşturur ve bu gerilim elektrik üretmeye yarar.

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Nasıl Sağlanır? başlıklı makalemizden memnun kaldıysanız Güneş Enerjisi Nedir? Bilmeniz Gereken Her Şey! başlıklı makalemiz de ilginizi çekebilir.