Güneş Enerjisi Nedir? Bilmeniz Gereken Her Şey!

Yaygın enerji kaynağı olan ve özellikle büyük tesislerde kullanımına özen gösterilen güneş enerjisi nedir? Kullanmak faydalı mıdır? Bu yazımızda güneş enerjisine dair bilmeniz gereken her şeyi derledik.

Güneş Enerjisi; dünyadaki en bol ve yaygın enerji kaynaklarından biridir. Solar enerji adıyla da bilinen güneş enerjisi, adından da anlaşılacağı üzere güneşten gelen enerjidir.

Araçlar, evler gibi çeşitli alanlara elektrik sağlamak amacıyla kullanılır.

Güneş enerjisi, yenilenebilir bir enerji kaynağıdır ve bu sebeple temiz bir gelecek için büyük önemi vardır.

Biraz daha açıklayacak olursak solar enerji;

  • Doğrudan güneşten gelen enerjidir ve başta güneş panelleri olmak üzere çeşitli teknolojilerle dönüştürülür.
  • Fotovoltaik etki, silikon güneş panellerinin güneş enerjisini kullanma ve elektrik üretme mekanizmasıdır.

Güneş Enerjisinin Gücü

Güneş, gezegenimiz için gündüzleri ışık sağlamaktan daha fazlasını yapar – Dünya’ya ulaşan her güneş ışığı parçacığı (foton olarak adlandırılır), gezegenimizi besleyen enerjiyi içerir. Güneş enerjisi, Dünya’daki tüm hava sistemlerimizden ve enerji kaynaklarımızdan sorumlu nihai kaynaktır ve neredeyse bir yıl boyunca küresel enerji ihtiyacımızı teorik olarak karşılamak için yeterli güneş radyasyonu gezegenin yüzeyine her saat çarpar.

Güneş, gezegenimize ışık kaynağı olmanın çok ötesindedir. Dünyaya ulaşan her güneş ışını, gezegenimizi besleyen enerjisi de içermektedir. Solar enerji, dünyadaki tüm hava sistemlerinden ve enerji kaynaklarından sorumlu nihai kaynaktır.

Biliyor muydunuz?

Bir saat boyunca dünyaya çarpan güneş ışığı, küresel enerji ihtiyacımızı ve enerji ihtiyacımızı karşılamak için yeterli radyasyonu yaymaktadır.

Peki, bu güçlü enerji nereden geliyor? Güneş, galaksideki herhangi bir yıldız tipi büyük bir nükleer reaktöre benzer. Güneşin çekirdeğinin derinliklerinde yer alan nükleer füzyon reaksiyonları, güneşin yüzeyinden uzaya ışık ve ısı şeklinde yayılan büyük miktarda enerji üretir.

Solar enerji, fotovoltaik veya güneş enerjisi kollektörleri kullanılarak, yenilenebilir enerjiye dönüştürülmektedir. Güneş enerjisi, genel küresel enerji kullanımının yalnızca küçük bir miktarını oluştursa da güneş panelleri kurmanın düşen maliyeti sayesinde, kullanım alanı genişleyebilir ve daha fazla insan bu enerjiden yararlanabilir.

Güneş en temiz, güçlü ve yenilenebilir enerji kaynağıdır. Küresel enerjinin geleceğinde önemli bir yeri vardır.

Fotovoltaik Güneş Enerjisi

Güneş enerjisini elektik enerjisine dönüştüren sistemlerden biri fotovoltaik (PV) güneş sistemidir. PV sistemi sayesinde güneş panelleri, güneş ışığını doğrudan kullanarak, güneş pillerinde saklanabilir ve elektriğe çevrilebilir hale getirir.

Gelen güneş ışığı, yarı iletken bir malzemeye çarpar ve elektronları serbest bırakarak onları harekete geçirir. Kablolama ile yakalanabilecek bir elektrik akımı üretir.

Bu akım, DC yani doğru akım olarak bilinmektedir. Bir güneş invertörü kullanılarak alternatif akım yani AC elektriğe dönüştürülmelidir. Bu dönüşüm gereklidir çünkü çoğu elektrikli ev aletinde olduğu gibi elektrik şebekeleri de AC elektriği kullanarak çalışmaktadır.

Güneş panelleri kurmak, enerjide verimli ve doğa dostu ilerlemeyi sağlar. Böylece fosil yakıtlara olan bağımlılığımız azalır ve elektrik tasarrufu sağlanabilir. Global çapta birçok kurum ve kuruluş artık güneş enerji sistemine geçmiş durumda.