Solar Enerji Nedir? Bilinmesi Gerekenler

Solar enerji nedir? Ne işe yarar? Solar enerjiye dair bilmeniz gereken her şey için makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

Solar enerji, güneş enerjisinden gelen ışınların elektriğe ve suya dönüştürülmesidir. Güneşten gelen ışık ve radyanlar, dönüştürülerek güneşin termal enerjisinden faydalanılır. Yenilenebilir ve sınırsız enerji kaynağı olan güneşten olabildiğince verim almak amaçlanır.

Güneş, temiz ve yenilenebilir bir enerji kaynağı olduğundan dolayı fosil yakıtların yerini alabilir. Isı ve elektrik üretebilir, kimyasal reaksiyonlar oluşturabilir. Böylece, doğaya zarar veren kimyasallar yerine temiz ve verimli enerji üretimi sağlanabilir.

Solar Enerji Nasıl Çalışır?

Dünyaya ulaşan en büyük enerji kaynağı güneş ışığıdır. Buna rağmen güneşten gelen radyasyondaki radyal yayılım sebebiyle ulaşan enerjinin yoğunluğu düşüktür. Dünyaya gelen ışınlarının %54’ü atmosferden ve bulutlardan kaynaklı olarak dağılır.
Bunun sonucunda, yere ulaşan güneşin %50’si görünür olur ve bu %50’lik oranın büyük çoğunluğu elektromanyetik radyasyon ile ultraviyole ışınlardan oluşur.

Güneş ışınlarından yararlanılan sistemler sayesinde, dünyaya ulaşan bu ışınlar sürdürülebilir enerjiye dönüşür ve maksimum verim elde edilir.

Solar Enerjinin Avantajları

Solar enerjinin kullanımının birçok avantajı vardır. Bu avantajlardan başlıcaları şunlardır:

Yakıt Maliyeti Yoktur

Güneşten yararlanılan doğal enerji söz konusu olduğu için herhangi bir maliyeti yoktur. Yalnızca solar sistemi kurulumunun maliyeti olur. İlerleyen süreçte herhangi ekstra maliyet olmaz.

Çevre Dostudur

Fosil yakıtlar gibi diğer yakıtların aksine herhangi bir zararlı gaz salgılamaz ve doğaya bir tehlikesi yoktur. Çevre dostu enerji üretimini mümkün kılar.

Yenilenebilir

Güneş enerjisi doğal bir kaynak olduğu için yenilenebilir ve sürdürülebilir özelliktedir. Güneşten maksimum verim elde edilebilir.

Minimum Bakım

Güneş enerji sistemlerinin çoğu, 25 yıla kadar varan uzun süreli garanti kapsamındadır. Ekstra bir bakıma ihtiyacı olmaz.

Yalnızca yıllık olarak temizliğinin ve bakımının yapılması gerekir. Solar termal parçaların ve Solar PV’nin ise 10 senede bir değiştirilmesi yeterli olur. Bunların dışında herhangi bir maliyeti yoktur. Bakımı kolay olduğundan herhangi bir onarım harcamasına da gerek kalmaz.

Güneş enerjisinden faydalanmak amacıyla solar enerji sistemleri gelişmiştir. Bu sistemlerin kullanımı günümüzde giderek yaygınlaşmaktadır. Dünya genelinde birçok endüstriyel kuruluş ve üretim tesisi güneş enerjisinden yararlanmaya başlamıştır.