Güneş Enerjisi Nasıl Çalışır?

Güneş enerjisi nasıl çalışır? Sorusu, solar enerji sistemi yaptırmak isteyenler tarafından sıkça sorulmaktadır. Bu yazımızda, güneş enerjisi çalışma sistemine dair bilmeniz gerekenleri derledik.

Güneş enerjisi panellerinin kullanım amacı güneşten gelen ışınları verimli enerjiye dönüştürmektir. Bu enerji sayesinde elektrik ve su üretimi sağlanır.

Çalışma sistemi ise fotovoltaik etki ile gerçekleşmektedir. Fotovoltaik etkinin oluşturduğu elektrik akımı, sistemde yer alan teller ve plakalar tarafından tutulur. Tutulan akım, kullanılabilen enerjiye dönüşür.

Güneş Panelleri Çalışma Sistemi

Güneş paneli çalışma sistemi fotovoltaik etki ile gerçekleşmektedir. Panelde yer alan güneş pilleri, yarı iletken bir yapıdadır ve fotovoltaik etki aracılığıyla elektrik üretebilen silikondan yapılmıştır.

Güneş pilleri, doğru akım yani DC üretir ve bu akımı alternatif akıma (AC) dönüştürür. Böylece güneş ışınlarından gelen ışınlar, kullanılabilir enerjiye dönüşür.

Güneş Enerji Sistemleri

Güneşten yararlanmak ve gelen ışınları verimli enerjiye dönüştürmek amacıyla güneş enerji sistemleri kurulumu gerçekleştirilir. Bu sistemler sayesinde, kullanılan alanlara sınırsız ve sürdürülebilir enerji imkânı sunulur. GES yani güneş enerji sistemleri, farklı alanlar için farklı şekillerde kurulabilir.

Endüstriyel Çatı Tipi GES

Ticari işletmelerin ve endüstriyel alanların kullanımına uygun olan sistemlerdir. Endüstriyel alanlarda kullanılan enerjinin verimli ve doğa dostu olması sağlanır. Böylece fosil yakıtların verdiği zararın önüne geçilir.

Çatı GES

Çatıların üzerine kurulan sistemlerdir. Bu sistemler, üretim kapasitesine bağlı olarak, kurulumu yapılan binanın tükettiği enerji ile aynı oranda güneşten yararlanabilir. Evler, yüksek binalar, plazalar gibi çatı kurulumuna müsait olan her alanda kurulabilir. Böylece binada yer alan bütün daireler, güneş enerjisinden faydalanabilir.

Çatı GES, farklı çatı tiplerinde kurulabilir. Kiremit, düz, trapez, şıngıl tipteki çatılarda kurulum sağlanabilir.

Tarımsal ve Arazi GES

Özellikle tarım bölgelerinde kullanıma uygun olan sistemdir. Tarla sulamaları gibi işlemler, bu sistem sayesinde güneş enerjisi ile gerçekleşebilir. Böylece şebekeye ihtiyaç duyulmadan sulama çalışmaları yapılır. Günümüzde birçok sulama arazisi ve tarım bölgesi, güneş enerjisinden faydalanmaya başlamıştır.

Ersis Enerji; güneş enerji santrali (GES) kurulumu sağlayarak, doğa dostu ve verimli enerjinin en önemli temellerinden birinin atılması için projeler gerçekleştirmektedir. Detaylı bilgi edinmek için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.