Enerji Çözüm Ortağınız: Çatı GES

Çatı GES projeleri, evlerinizde ve iş yerlerinizde sürdürülebilir enerji alanında en büyük çözüm ortağınız olmaktadır. Dünyadaki enerji krizi ve yenilenemez enerji kaynaklarının enerji ihtiyacını karşılayamaması nedeniyle dünya yüzünü yenilenebilir enerji kaynaklarına dönmüştür. Peki, nedir bu güneş enerjisi?

Güneş enerjisi; güneşten dünyamıza gelen ışınlarını özel teknolojiler ile elektrik enerjisine dönüştürülmesidir. Sınırsız ve en temiz enerji kaynağıdır. Karbon ayak izinizin en aza indirilmesini sağlar. Çevreye zarar vermeden, gürültü kirliliği yaratmadan enerji üretme imkânına sahip olursunuz. Yenilenebilir ve sürdürülebilir olduğu için kaynak yetersizliği gibi bir sıkıntınız söz konusu olmaz.
Tüm bu nedenlerden dolayı en çok tercih edilen enerji kaynağıdır. Her geçen gün popülaritesi daha da artmaktadır. Çok çeşitli alanlarda kullanılan güneş enerjisi; evlerde, büyük – orta – küçük işletmelerde, tarım alanlarında ve arazilerinde enerji üretmektedir.

Güneşten faydalanmanın çok fazla yolu olmasına rağmen en çok tercih edileni güneş panelleridir. Bu paneller yoluyla güneşten gelen ışınlar enerjiye dönüştürülür ve GES’ler kurulur.
Bu kurulumun 3 aşaması bulunmaktadır. Makalemizde bu aşamaları gözden geçireceğiz.

Çatı GES Kurulumunda Keşif Aşaması

Çatı GES kurulumunun ilk aşaması olan keşif aşaması oldukça önemlidir. Binanızın bulunduğu bölgenin ne kadar güneş ışığı aldığı, bina çatısının genişliği, çatının güneş paneli kurulumuna uyumlu olup olmadığını anlayabilmek için detaylı bir keşif yapmak gerekmektedir.

Ayrıca, çatının yönü ve çatıda bulunan diğer unsurlardan dolayı paneller gölgede kalabilir. Bunun önüne geçebilmek için de nitelikli bir inceleme yapılmalıdır.
Keşif için alanında uzman ekiplerimiz işletmelerinize veya evlerinize gelerek gerekli çalışmaları yapmaktadır. Bu çalışmalar esnasında kurulum yapılacak bölgeyi, santral inverterini ve diğer faktörleri göz önünde bulundurarak panel kurulumunu yapılır.

Dünya kalite standartlarına uygun programlar çerçevesinde santralin potansiyel üretim kapasitesini hesaplanır. Yapılan bu ön analizler sonrasında yapılan hesaplamalara göre projeler yapılarak size özel enerji çözümleri gerçekleştirilir.

Tüm bu aşamalar başarıyla tamamlandıktan sonra ikinci evreye geçmek için hazırlıklara başlanır. İş yerinizin ya da evinizin çatısının panelleri için uygun olduğu teyit edildiğinde sıra teklif aşamasına geliyor.

Çatı GES Kurulumunda Teklif Aşaması

Çatı GES kurulumunda, keşif aşamasından sonra teklif aşamasına geçebilmek için bazı şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Bu aşamada, güneş enerji santrallerinin kurulumu için çatınızın ön koşullardan geçmiş olması demektir.
Elverişli olduğu teyit edildikten sonra projelendirme aşamasına geçilebilir. Size özel enerji çözümleri sunarak buna uygun bir şekilde sözleşme protokolü hazırlanır.
Bu protokol hazırlanırken olabildiğince öngörülü hareket edilir. Sadece o anlık değil yirmi yıl sonraki enerji üretim ihtiyacınız göz önünde bulundurulur.

Eğer işletmenizin çatısına güneş enerji santrali kurdurmak isterseniz, işletmenizi büyütme ihtimalini dikkate alarak projelendirme yapar, finansal avantajlarınız da değerlendirilir.
Evlerinizde ise en üst düzeyde verim almanıza özen gösterilir. Kurduğumuz güneş enerji santralleri ile elektrik üretiminizde en büyük çözüm ortağınız oluruz.

GES projelerinde size özel hazırlanan teklifler sayesinde sizleri çok büyük masraflardan kurtararak yatırımlarınızı ve harcamalarınızı başka yönlere rahatça kaydırabilmenizi sağlıyoruz.
Keşif aşamasından itibaren adım adım her şeyi uygun şekilde yaparak panel kurulumunun temellerini sağlam bir şekilde atıyoruz. Böylece, en son aşama olan kuruluma gelindiğinde ise hızlı ve kolay bir süreç sizleri bekliyor.

Çatı GES Kurulum Aşaması

Çatı GES projelerinde keşif ve teklif basamaklarını geçtikten sonra uygulama aşaması olan kuruluma geçilir. Burada, başlangıçta ekiplerimiz tarafından yapılan keşifler yol gösterici olur.
Evlerinizde veya işletmelerinizde güneş panellerinin işlevsel olmasını sağlayacak faktörleri değerlendirilir. Bu faktörler arasından en önemlisi binanızın yeterli güneş almasıdır.
Çatı yapınızın güneş enerji santrali kurmaya uygun olması da önemli bir detaydır. Bazı çatılarda kolaylıkla uygulansa da dar ve dik çatılarda bu uygulama zorlaşabilir. Güneş enerji santralleri kurulumuna daha uygun çatı tipleri şu şekildedir:

  •  Düz çatı
  •  Kiremit çatı
  •  Sandviç / Trapez çatı
  • Şıngıl çatıdır.

Enerji maliyetinizi en aza indirecek bu sistemlerin kendisi de oldukça ekonomiktir. Kaliteli malzeme ve usta işçilik sayesinde kısa süreli tamirat ya da tadilat yaptırmak zorunda kalmazsınız. Bu da gider kaleminizden bir maddenin daha eksileceği anlamına gelmektedir.
Binalarınızda uzun ömürlü, çevre dostu enerji üretimi için Ersis Enerji’yi tercih edebilirsiniz. Çatı GES projelerimiz için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.