GES Ne Demek? GES Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

GES ne demek? Son zamanlarda neden kullanımı giderek arttı? Avantajları neler? Bütün bu soruların cevabını sizler için hazırladığımız bu makalemizi okuyarak öğrenebilirsiniz.

Güneş enerji sistemlerinin kısaltması olan GES, güneş enerjisini elektrik enerjisine çevirmeye yarayan, özel teknolojiyle geliştirilen sistemlerdir.

Özellikle maliyetsiz ve doğal enerji kaynağı olmasından dolayı güneş enerjisinden yararlanan bölgeler her geçen gün artış göstermeye devam ediyor. Güneş enerji sistemleri ile elektrik üretimi sağlamak, hem kullananlar açısından hem de doğa açısından birçok avantaj sağlıyor. Bu sebeple GES firmaları da aynı oranda artış gösteriyor.

GES kullanmanın avantajlarını sıralayacak olursak:

  • Yalnızca kurulumu ve bakımı maliyetlidir. Onun dışında güneşten ücretsiz olarak elektrik üretme imkânı sayesinde ekonomiktir.
  • Güneş sınırsız bir kaynaktır. Dolayısıyla enerji üretimi hiçbir zaman son bulmaz.
  • Fosil yakıtların atmosfere verdiği zarar bilinen bir gerçektir. Güneş enerjisi çevreye, doğaya, yaşam alanlarına herhangi bir zarar vermez. Çevre dostudur.
  • Güneş enerjisinden elektrikle birlikte sıcak su üretimi de sağlanabilir.
  • Dünyanın her yerinden verimli enerji üretilmesine olanak sağlar.

GES Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Sistem Nasıl Çalışır?

Kısaca özetlersek, güneş ışınlarından gelen enerji, fotovoltaik piller aracılığıyla elektrik üretir. Bu elektrik üretimi evlerde, şirketlerde, sanayi bölgelerinde ve ihtiyaç duyulan birçok alanda kullanıma uygundur.

Sistem Ne Kadar Sürede Kurulur?

Teknik işlemlerle birlikte sistemin kurulması ortalama 3 gündür. Geri kalan bürokratik işlemlerin süresi ise birkaç ayı bulabilir.

GES Sistemini Evler İçin Kurmak Tehlikeli Midir?

Alanında profesyonel uzman kişiler tarafından kurulan sistemlerin herhangi bir tehlikesi yoktur.

Kış Mevsiminde Elektrik Üretimi Sağlanır Mı?

Yaz aylarında maksimum seviyede enerji üretimi sağlanır. Diğer aylarda bu seviye daha düşüktür.

Sistem Olumsuz Hava Koşullarından Etkilenir Mi?

Kar, yağmur ve dolu gibi olumsuz hava şartlarına karşı dayanıklı bir sistemdir. Yine de sistem panellerinin üzerinde biriken kalıntılar düzenli olarak temizlenmeli, bakımı aksatılmamalıdır.

GES Kullanırken Elektrik Faturası Ödenir Mi?

Sistemin off-grid ve on-grid olmak üzere iki şekilde kullanımı vardır. Off-grid sistemi kullanılırken elektrik faturası gelmeye devam eder.

GES Ne Kadar Sürede Kendini Amorti Eder?

Sistemin nerede kurulduğunda bağlı olarak sistem 3 ile 10 senelik zaman dilimi arasında kendini amorti eder.

Evler İçin GES Bütün Enerji İhtiyacını Karşılar Mı?

İhtiyaca göre istenilen miktarda enerji üretimi gerçekleşebilir. Bu durum aynı zamanda sistemin nerede kurulacağına, bütçeye ve proje detaylarına bağlı olarak değişiklik gösterir.